Skip to content

Anetavle i direkte linie

 

nr.     Navn  Hverv  data
1A Lissie Agerbæk Nielsen Kontorassistent/husmoder *30 nov 1935 Bække
1B Erik Agerbæk Nielsen Driftsassistent *15 jan 1940 Vejle
1C Poul Agerbæk Nielsen  Teknisk Assistent *15 jan 1940 Vejle
1D Anni Agerbæk Nielsen  Teknisk Assistent *25 nov 1947 Vejle
1 E Bent Agerbæk Nielsen  Postbud *04 sep 1950 Vejle
  2. generation    Forældre
2 Peder Martinus Nielsen Kontor/lagermand *23 apr 1906 Avtrup/Fåborg

+20 aug 1994 Ø.Snede Plejehjem

3 Elna Iversen Husmoder *11 apr 1912 Søndre Starup

+22 aug 1976 Lindegården i Vejle

  3. generation   Bedsteforældre
4 Theodor Nielsen Gårdejer-købmand *19 sep 1877 Tange/Tjæreborg

+23 mar 1945 i Bække

5 Maren Nielsen Husmoder *06 feb 1876 Debel ved Agerbæk

+25 mar 1963 Hejnsvig Plejehjem

6 Mads Kristian

Agerbæk Iversen

Købmand /snedker *05 sep 1883 Haltrup i Øse sogn

+19 feb 1953 Tofterup/Starup

7 Mette Kirstine

Cecilie Christiansen

Hattemager/husmoder *06 feb 1880 Søndre Starup

+16 aug 1931 på Grindsted Sygehus

  4. generation   Oldeforældre
8 Hans Wulf Nielsen Gårdejer/skrædder *02 dec 1843 Tange ved Tjæreborg

+23 jun 1929 i Bække

9 Ane Bothilde Jessen Husmoder *28 dec 1845 Spb.bjerggård i Jerne                                                    +02 mar 1910 Avtrup i Fåborg sogn
10 Peder Nielsen Gårdejer *24 feb1841 Debel ved Agerbæk

+12 dec 1923 Ø.Torsted ved Egtved

11 Karen Nielsen Husmoder *10 jun 1838 Hostrup i Øse sogn

+23 dec 1925 Ø.Torsted ved Egtved

12 Christen Iversen Gårdejer

Haltrup/Øse sogn

*30 jan 1838 Omme

+30 sep 1915 Søndre Starup

13 Caroline Hansen Husmoder *23 apr 1845 Gammelgård

+07 jan 1920 Søndre Starup

14 Christian Christiansen Gårdmand/Høker *19 nov 1840 Stade ved Burkal

+10 sep 1927 Søndre Starup

15 Kirsten Marie Thomsen Husmoder *23 dec 1837 Haulund ved Ølgod

+15 feb 1937 Tofterup/Starup

   5. generation   Tip-oldeforældre
16 Niels Mortensen Gårdmand på Tangegård

Krogsgårdsmark

* 16 sep 1802 Hygum

+12 sep 1853 Tjæreborg

17 Dorthea Nielsdatter   Husmoder          *02 nov 1807 Novrup i Jerne sogn 

+27 jun 1870 Tange i Tjæreborg

18 Jess Nielsen Mortensen Gårdejer Spb.bjerggård    

              Jerne 

*19 sep 1813 Tjæreborg

+25 nov1879 Spb.bjerggård

19 Mette Catrine

Bærentsdatter

Husmoder *12 jan 1817 Tjæreborg

+21 jan 1865 Spb.bjerggård

20 Niels Aurig Sørensen Gårdejer Agerbæk *25 mar 1806 Vrenderup

+27 jan 1888 Agerbæk

21 Maren Knudsdatter Husmoder *20 feb 1804 Hostrup/Øse

+26 feb 1875 Agerbæk

22 Niels Madsen Gårdfæster Hostrup/Øse *13 aug 1807 Aggervig/Næsbjerg

+23 okt 1839 Hostrup/Øse

23 Appelone Lauridsdatter Husmoder *28 mar 1813 Ø.Horne

+15 jun 1866 Hostrup/Øse

24 Iver Madsen Gårdmand Omme

Nykirke sogn

*13 mar 1797 Skonager

+06 jun 1844 Omme

25 Maren Christensdatter Husmoder *02 aug 1819 Debelgård

+08 okt 1844 Omme

26 Hans Christensen Gårdmand Gammelgård

Terpling/Åstrup sogn

*03 1812 Gammelgård

+05 maj 1858 Gammelgdr.

27 Maren Hansdatter Husmoder *26 sep 1821 Fåborg

+ ukendt

28 Carsten Christiansen  ukendt
29 Cecilia Eskildsen Husmoder *21 nov 1810 Ravsted

+  ukendt

30 Thomas Nielsen

Stokholm

Møllersvend

Haulund og Frisvad

*10 okt 1793 Guldager

+26 okt 1833 Frisvad/Varde

31 Mette Kirstine

Christensdatter

Husmoder *1797 Haulund/Ølgod

+ ukendt

    6. generation   Tip-2 oldeforældre
32 Morten Andersen  Gårdmand i Hygum

  Vester Nebel sogn

* 19 jan 1773 Oksvang

+27 maj 1842 Hygum

33 Karen Nielsdatter Husmoder *13 mar 1774 Hygum

+01 jan 1866 Hygum

34 Niels Thomsen Huusmand/Boelsmand *18 jun 1750 Novrup/Jerne

+20 nov 1833 s.std.

35 Else Olesdatter Husmoder *17 mar 1775 Novrup/Jerne

+ 1838 sm.std.

36 Morten Kjeldsen Gårdbeboer/fæster *14 sep 1777 Tjæreborg

+07 mar 1837 Tjæreborg

37 Maren Jessdatter Husmoder *01 jan 1786 Sneum

+07 mar 1838 Tjæreborg

38 Bernt Hansen

Præstiin

Gårdbeboer *1785 Keitum/Sild

+18 nov 1852 Tjæreborg

39 Ane Bothilde

Pedersdatter

Husmoder *05 okt 1788 Hostrup/Øse

+30 jul 1862 Tjæreborg

40 Søren Madsen Gårdmand *28 mar 1773 Ringgive

+05 mar 1851 Agerbæk

41 Maren Jørgensdatter Husmoder *1777 Lindknud

+14 feb 1847 Agerbæk

42 Knud Nielsen             Gårdbeboer                     *10 mar1765 Hostrup/Øse 

+28 apr 1846 Debel/Agerbæk         

43 Karen Madsdatter Husmoder *1764 Tøftløse/Tirstrup

+26 feb 1839 Agerbøk

44 Mads Nielsen Gårdmand * 11 feb 1781 Næsbjerg

+ ukendt

45 Anna Marie Eskesdatter  Husmoder *  1780 Karsgårde

+  ukendt

46 Laurids Lassen Gårdmand i Bjalderup

Horne sogn

*18 dec 1771 Bjalderup

+18 okt 1841 Bjalderup

47 Karen Sørensdatter Husmoder *1788 Horne sogn

+ 1852 Horne sogn

48 Mads Iversen Gårdejer – Husmand *27 sep 1767 Yderik

+24 maj 1850 Agerbæk

49 Anne Olesdatter Husmoder *02 sep 1770 Skonager

+17 mar 1831 Rodebæk

50 Christen Iversen Gårdejer Debelgård

Agerbæk

*04 jun 1779 Tofterupgård

+31 okt 1861 Debelgård

51 Husmoder Husmoder *01 maj 1774 Hostrup/Øse

+03 dec 1826 Debelgård

52 Christen Mortensen Gårdejer Gammelgård

Terpling Åstrup sogn

*08 feb 1764 Gammelgård

+07 jul 1825 Gammelgård

53 Lene Hansdatter Husmoder *1773 Føvling sogn

+12 jun 1854 Gammelgård

54
55
56
57
58 Christen Eskildsen Husmand Fæster

Stade Burkal sogn

*1772 Højst sogn

+04 nov 1828 Stade Burkal

59 Dorthe Christine

Martensen

Husmoder *1786 Hynding sogn

+25 nov 1858 Stade Burkal

60 Niels Stokholm Møllearbejder *1748 Hjerting/Guldager

+1808 s.sted

62 Christen Lauridsen Husmand

Haulund/Ølgod

*1755 Haulund/Ølgod

+22 okt 1828 s.sted

63 Mette Marie

Jensdatter

Husmoder *1759 Tøns/Fyns Amt

+  ukendt

    

   Tip-3 oldeforældre
64
65